Fora budowlane pełne są sprzecznych informacji na temat impregnacji nawierzchni betonowych z kostki brukowej . Wiele osób zastanawia się, czy warto impregnować kostkę brukową i jak to zrobić. Aby rozwiać te wątpliwości, skorzystaliśmy z pomocy ekspertów z Zabrza. Zobacz czym impregnuje się kostkę brukową , po co i kiedy i czym impregnuje chodniki, aby nawierzchnia pozostała w idealnym stanie przez długie lata!
- Czyszczenie kostki brukowej: https://www.czyszczenie-dywanow.w.zabrzu.pl/index.php/czyszczenie-kostki-brukowej/
- Brukowanie poradnik: https://www.e-zabrze.pl/?s=bruk
- Kostka Brukowa: https://www.brukowa-kostka.pl/
Czy Warto Moczyć Chodniki i parkingi kostki brukowej?
Eksperci są zgodni, że nawierzchnie z betonu nie wymaga żadnych dodatkowych środków ochronnych . Absolutnie każdy z nich powinien mieć nasiąkliwość mniejszą niż 6%. Jest to zgodne z obecnymi standardami i wystarczy, aby spełnić swoją rolę w nadchodzących dziesięcioleciach. Taka informacja musi znajdować się na opakowaniu (palecie) z kostką. Nie ma więc potrzeby ani obowiązku impregnowania powierzchni kostki brukowej . Co
zatem sprawia, że impregnacja kostki brukowej iw jakich sytuacjach może być korzystna?
Otóż zadaniem impregnacji kostki brukowej jest przede wszystkim dalsze zmniejszenie nasiąkliwości . Dla użytkowników ważne jest, kiedy mogą pojawić się zabrudzenia, które najlepiej usunąć zanim dostanie się do kostki (np. plamy z oleju silnikowego lub smaru i keczupu po grillowaniu w ogrodzie). Z tego powodu warto zaimpregnować kostkę brukową na drogach dojazdowych do garażu oraz na tarasach służących do grillowania i spożywania posiłków . Szczególnie warto wybrać zabieg impregnacyjny w miejscach intensywnie eksploatowanych i jednocześnie narażonych na ww. zanieczyszczenie kostkami, jak np. okolice warsztatów samochodowych czy brukowane ogrody i tarasy przy restauracjach.
Kostka Brukowa Impregnowana Fabrycznie
Jeśli decydujemy się na umieszczenie kostki brukowej w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia, warto wybrać kostkę już zaimpregnowaną na etapie jej produkcji . W przypadku zakupu takiej kostki odpowiednie zapisy dotyczące systemu bezpieczeństwa powinny być zawarte w opisach poszczególnych produktów. Na przykład firma Buszrem wykorzystuje technologię SCN (Clean Surface System) do dalszej hydrofobizacji kostki w wybranych kostkach gładkich i walczących. Dzięki temu podczas produkcji kostka jest „uszczelniana” od wewnątrz. Jest znacznie skuteczniejszy niż impregnacja powierzchni i doskonale zabezpiecza powierzchnię przed uporczywym zabrudzeniem.
Kiedy Impregnować Chodniki i podjazdy z kostki brukowej?
Kiedy chcesz się impregnować betonowe kamienie siebie , trzeba zwrócić uwagę na kilka niezbędnych elementów.
Po pierwsze, od wyprodukowania kostki musi upłynąć co najmniej miesiąc . Wtedy beton uzyskuje swoją maksymalną wytrzymałość (każda paleta posiada etykiety z datą produkcji kostki). Jeśli nawierzchnia jest czysta i bez wykwitów – można ją zaimpregnować. Wspomniany powyżej wykwit na kostce brukowej to biały kwiat, który może pojawić się w procesie dojrzewania betonu. Jeśli na nowej kostce pojawią się wykwity, nie należy jej impregnować! Impregnacja zatyka naczynia włosowate, a wykwitów nie da się usunąć. Niektórzy producenci kostek sugerują nie moczenie przez 2 lata. To wtedy zjawisko wykwitów powinno całkowicie ustać.
Jest tylko jeden „dar”. Pojawienie się wykwitów może wynikać nie tylko z naturalnego zachowania betonu. Powodem może być również problem technologiczny polegający na wykonaniu błędnej podstawy . Na przykład zastosowanie suchego cementu w celu poprawy stabilizacji fundamentu może spowodować odparowywanie wody z gruntu transportującego węglan wapnia na powierzchnię kostki w nieskończoność. Ale błędy w konstrukcji ramy to osobny problem.
Trzecim warunkiem jest dodatnia temperatura otoczenia podczas impregnacji . Ważne jest również, aby powierzchnia nie była narażona na silne nasłonecznienie lub opady deszczu przez około 5 godzin po impregnacji. Pamiętaj, że impregnacja nawierzchni nawierzchni zapewnia jedynie tymczasowe zabezpieczenie powierzchni .
Jak Wykonać Impregnację Na Kostkę Brukową?
Przed impregnacją kostkę brukową należy dokładnie oczyścić powierzchnię. W tym celu kostkę płucze się wodą pod ciśnieniem węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Gdy kostka jest całkowicie sucha, tuż przed impregnacją, powierzchnię chodnika należy dodatkowo zamieść pędzlem . Jest to konieczne, ponieważ wszelkie drobinki kurzu i piasku pozostawione na kostce podczas impregnacji przykleją się na stałe do jej powierzchni. Impregnat nakłada się na dobrze oczyszczoną kostkę za pomocą długowłosego wałka lub opryskiwacza ciśnieniowego. Zabieg należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją dołączoną do zakupionego impregnatu.
Czym Impregnować Chodniki?
Istnieje również możliwość wyboru impregnatu do nawierzchni , co wpłynie na skuteczność impregnacji i jej trwałość. Nie sugerujmy się reklamą, tylko sprawdźmy skład. Impregnaty wodne są tanie, ale nietrwałe . Można przypuszczać, że będą chronić powierzchnię przez około rok.
Druga grupa to impregnaty na bazie silikonów i butanolu . Są popularne, ponieważ nadają kostce nasycony kolor (jakby była mokra). Efekt estetyczny zanika, gdy rozpuszczalniki takiej impregnacji całkowicie wyparują, co nie wpływa na jej właściwości.
Najdroższą grupą impregnatów do nawierzchni są impregnaty polimerowe. Nie dają efektów estetycznych, takich jak te na bazie silikonów i butanolu, ale najbardziej zachowują swoje właściwości.