Istnieją zjawiska meteorologiczne, takie jak mgła, które pojawiają się, gdy chmury znajdują się na poziomie gruntu. Aby tak się stało, wymagane są określone warunki środowiskowe. Mgła zwykle zmniejsza widoczność i może prowadzić do wypadków.

W tym artykule wyjaśniamy, czym jest mgła.

Przyczyna mgły jest zróżnicowana, chociaż prawie zawsze reaguje na bardziej specyficzne warunki. Pierwszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby powstała mgła, jest drastyczne ochłodzenie gleby w nocy. Gdy gleba zostanie schłodzona w dużej ilości, w pobliskiej części gleby pojawia się warstwa wilgotnego powietrza. Jeśli powietrze gromadzi się blisko ziemi i pozostaje wilgotne, spowoduje nasycenie. Innym warunkiem mgły jest poruszanie się cieplejszej masy powietrza na zimniejszym gruncie. Może również wystąpić, gdy ciepłe powietrze przemieszcza się nad chłodniejszym prądem oceanicznym (dlatego zwykle w miejscach z czapami lodowymi jest to widywane).

System do chłodzenia mgłą wodną


montaż klimatyzacji Zabrze
montaż klimatyzacji Zabrze
  • klimatyzacja do domu
  • klimatyzacja do mieszkania
  • klimatyzacja do firmy
  • klimatyzacja przemysłowa
  • klimatyzacja do firmy
  • klimatyzacja do biura

Nasze firmy zajmujące się montażem klimatyzacji obsługują obszary:

Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica

Jednak mgła nawiązuje do przesilenia zimowego zgodnie ze swoją etymologią. W przeszłości mgła była używana w odniesieniu do sezonu zimowego. To się dzisiaj zmieniło. Teraz to słowo jest używane w odniesieniu do mgły. Szczególnie we mgle, która pojawia się w oceanie. Jak wspomniano wcześniej, dzieje się tak, gdy masa gorącego powietrza zbliża się do strumienia wody o niższej temperaturze. W ten sposób woda nasyca się i zamienia w parę wodną, ​​która powoduje powstanie mgły.

Bezpośrednią konsekwencją mgły jest to, że będąc zjawiskiem występującym w atmosferze, w której w powietrzu unosi się kilka cząsteczek wody, które są nasycone, utrudnia widoczność. Mgła może być niebezpieczna dla łodzi, ponieważ może w coś uderzyć. Chociaż to niebezpieczeństwo zostało znacznie zmniejszone w ostatnich latach dzięki kierowanemu systemowi śledzenia GPS.

Skład i charakterystyka

Mówiąc bardziej technicznie, z meteorologicznego punktu widzenia mgła jest rodzajem mgły. Od głównej różni się poziomem wilgotności . Aby uznać, że jest zamglony, poziom wilgotności musi być równy lub wyższy niż 70%. Inaczej jest w przypadku konwencjonalnej mgły. Kiedy pojawia się tego typu mgła, ponieważ w otoczeniu panuje duża wilgotność, widoczność jest znacznie zmniejszona do zaledwie 1 km.

Skład mgiełki to higroskopijne jądra i woda. Od zwykłej mgły różni się przede wszystkim ilością wody w medium oraz mgłą, która powstaje z suchych cząstek. Higroskopijne jądra to nic innego jak małe krople soli fizjologicznej lub cząsteczki soli, które pochodzą z oceanów i mórz, niesione przez wiatr. Cząstki te przedostają się do atmosfery i kondensują wraz z wilgocią w powietrzu. Aby nastąpiło nasycenie, musi być niższa temperatura niż wyższa.

Ponieważ istnieje pewne zamieszanie z tymi terminami, wiele osób niewłaściwie używa pojęć mgły, mgły, mgły lub mgły. Podsumowując, mgła to koncentracja cząsteczek wody, które tworzą chmurę na małych wysokościach i utrudniają dostrzeżenie. Z drugiej strony reszta koncepcji wywodzi się z mgły. Oznacza to, że istnieją różne rodzaje mgły w zależności od ich cech charakterystycznych i warunków atmosferycznych, w których powstają.

W sensie przenośnym brak jasności można również nazwać mgłą, a nie dlatego, że mówi o zjawisku meteorologicznym. Jest używany w języku w odniesieniu do trudności w wyrażaniu lub prawidłowym myśleniu lub niemożności zobaczenia określonego obiektu. Prawdopodobnie słyszałeś zdanie „Jestem przytłoczony”.

Możliwe zagrożenia związane z mgłą

Zamglenie to jeden z powszechnych warunków pogodowych w naszym kraju. Nie można temu zaprzeczyć, choć utrudnia widzenie, może pomóc w robieniu niesamowitych zdjęć krajobrazów. Na obszarach górskich, na równinach i niektórych dolinach te mgły pojawiają się najczęściej. Oczywiście bez uwzględniania prądów oceanicznych. Zachmurzenie występuje częściej w kantabryjskich i północnych obszarach półwyspu. W każdym razie częstotliwość występowania antycyklonu Azorów w zimie pozwala na ponad 80 dni mgły w roku.

Wśród możliwych niebezpieczeństw, jakie może nam nieść mgła, dotyczy ona głównie kierowców. Jeśli idziesz, a widoczność jest bardziej złożona, nie masz zbyt wielu problemów ani niebezpieczeństw. Wiele się zmienia, kiedy prowadzisz pojazd. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z jazdą we mgle, łatwiej jest mieć wypadek, ponieważ nie jesteś przyzwyczajony do interpretowania rzeczy o mniejszej widoczności.

Kiedy jesteś w pojeździe i napotykasz mgłę na obszarach przybrzeżnych, najlepiej ustawić krótkie wiązki tak, aby być widocznym. Nie musisz stawiać długich sznurków, ponieważ to, co zrobisz, pogorszy sytuację. Oczywiście jazda z mniejszą prędkością zmniejszy ryzyko kolizji. Jeśli jedziesz z innymi pojazdami z przodu lub z tyłu, zwiększ bezpieczną odległość.

Aby usunąć wilgoć z mgły na przedniej szybie, użyj wycieraczki. Z pewnością słyszałeś kiedyś powiedzenie „mgliste poranki, spacery popołudniami”. Oznacza to, że mgła wygląda najlepiej rano, a gdy gleba nagrzewa się pod wpływem słońca, oczyszcza się. Wiatr to kolejny element, który może pomóc usunąć mgłę.

Mam nadzieję, że te informacje pomogły Ci dowiedzieć się więcej o mgle.