Naturalne i sztuczne źródła światła: przykłady. Wykorzystanie sztucznych źródeł światła. Rodzaje sztucznych źródeł światła.

Jesteśmy zawsze i wszędzie otoczeni światłem, ponieważ jest ono integralną częścią życia. Lampa ognia, słońca, księżyca czy świetlika dachowego – wszystkie są związane z tą kategorią. Teraz naszym zadaniem będzie rozważenie naturalnych i sztucznych źródeł światła.

Wcześniej ludzie nie mieli inteligentnych alarmów i telefonów komórkowych, które pomagają nam wstać w razie potrzeby. Tę funkcję pełniło Słońce. Podniósł się – ludzie zaczynają pracować, wieś – odpoczywać. Ale z biegiem czasu nauczyliśmy się wydobywać sztuczne źródła światła, porozmawiamy o nich szczegółowo. Trzeba zacząć od najważniejszej koncepcji. Światło w sensie ogólnym jest to fala (elektromagnetyczna) odbierana przez narządy wzroku człowieka. Ale wciąż są kadry, które widzi człowiek (od 380 do 780 nm). Przed tym promieniowaniem ultrafioletowym. Chociaż my go nie widzimy, ale nasza skóra to dostrzega (oparzenie słoneczne), po tym, jak to promieniowanie podczerwone spadnie, niektóre żywe organizmy to widzą i jest postrzegana jako osoba przez człowieka.

Naturalne światło ze świetlików dachowych
Naturalne światło ze świetlików dachowych

Zastanówmy się teraz nad pytaniem: dlaczego światło ma różne kolory? Wszystko zależy od długości fali, np. fioletowy wytwarzana jest wiązka o długości fali 380 nm, zielony – 500 nm, a czerwony – 625. Generalnie 7 kolorów podstawowych możemy obserwować podczas zjawisk takich jak tęcza. Ale wiele, zwłaszcza sztucznych źródeł światła, emituje białe fale. Nawet jeśli weźmiemy żarówkę wiszącą w twoim pokoju, z 90-procentowym prawdopodobieństwem zapali się ona białym światłem. Uzyskuje się go więc przez zmieszanie wszystkich kolorów podstawowych:

  • Czerwony.
  • Pomarańczowy.
  • Żółty.
  • Zielony.
  • Niebieski.
  • Fioletowy.

Są bardzo łatwe do zapamiętania, wielu używa takich linii: każdy myśliwy chce wiedzieć, gdzie jest bażant. A pierwsze litery każdego słowa i wskazują kolor, nawiasem mówiąc, w tęczy znajdują się dokładnie w tej kolejności. Zajmując się tą koncepcją, proponujemy przejść do pytania „ Naturalne i sztuczne źródła światła ”. Przeanalizujemy szczegółowo każdy gatunek.

Źródła światła

W naszych czasach nie ma gałęzi gospodarki, która nie wykorzystuje w swojej produkcji sztucznych źródeł światła. Kiedy człowiek zaczął robić sztuczne oświetlenie? Było to w odległym XIX wieku, a przyczyną rozwoju przemysłu było wynalezienie lamp łukowych i żarowych.

Naturalne źródła światła

Wszystkie przedmioty emitujące światło pochodzenia naturalnego są źródłami naturalnymi. W takim przypadku emisja światła może być zarówno właściwością podstawową, jak i wtórną. Jeśli porównamy naturalne ( świetliki dachowe ) i sztuczne źródła światła, których przykłady już rozważaliśmy, ich główna różnica polega na tym, że te ostatnie emitują światło widzialne do naszego oka dzięki człowiekowi, a raczej produkcji.

Naturalne światło z pasm świetlnych
Naturalne światło z pasm świetlnych

Po pierwsze, co przychodzi każdemu na myśl, naturalnym źródłem jest słońce, które jest źródłem światła i ciepła dla całej planety, dlatego tak efektywne w halach produkcyjnych są pasma świetlne. Ponadto naturalnymi źródłami są gwiazdy i komety, wstrząsy elektryczne (takie jak błyskawice podczas burzy), blask żywych organizmów, proces ten określany jest jako bioluminescencja (przykładami są świetliki, niektóre organizmy wodne żyjące na dnie, itd.). ). Naturalne źródła światła są bardzo ważne dla ludzi i innych żywych organizmów.