Ponieważ mieszkamy na obszarze o umiarkowanym klimacie, gdzie zarówno latem, jak i zimą wiedzą, jak dochodzić swoich praw, niezbędne jest wyposażenie domu w wydajne i bezpieczne źródło ogrzewania dla swojej rodziny.

Nie jest łatwo zdecydować, która opcja jest bardziej korzystna dla Twojego domu, ale oczywiście statystyki pokazują, że coraz więcej Rumunów decyduje się na zakup elektrociepłowni.

Elektrociepłownia cieszy się coraz większą popularnością, nawet wśród tych, którzy mieli ciepło z systemu scentralizowanego, ale postanowili zapomnieć o drogich dostawcach i złej jakości usług i zdecydować się na taką opcję.

Choć przez kilka lat wiodącą pozycję na rynku źródeł ciepła zajmowały klasyczne elektrociepłownie, teraz pojawiła się nowa, znacznie ulepszona wersja: elektrociepłownia kondensacyjna. Ten wariant jest lepszy od konwencjonalnego pod każdym względem.

W przypadku wymiany starego kotła na nowy kocioł kondensacyjny, niezbędne jest zamontowanie wkładów kominowych. Na rynku dostępne są różne rozwiązania związane z montażem wkładów kominowych:

Przed zamontowanie wybranego rodzaju wkładu kominowego niezbędne jest przeprowadzenie frezowania przewodu kominowego. W okolicach Śląska oraz małopolski możemy polecić firmy:

https://www.frezowanie-kominow.com.pl/

https://www.kms-bud.pl/blog/

Frez – Daw | Specjalistyczne Usługi Budowlane

https://www.bitprojekt.com.pl/

Efektywność energetyczna jest znacznie wyższa, przekracza wartość 100%, dzięki czemu zyskasz większą ilość ciepła i znacznie mniejsze zużycie. Bardzo wysoka sprawność energetyczna wynika z zasady działania, na której opiera się to urządzenie, a mianowicie odzyskiwania części energii kalorycznej poprzez kondensację. Dzięki temu energia wytworzona podczas spalania nie jest tracona, ale jest ponownie wykorzystywana do zwiększenia sprawności kotła.

Zużyjesz do 30-40% mniej paliwa, aby uzyskać taką samą ilość ciepła w porównaniu z tradycyjnym kotłem. Dlatego kocioł kondensacyjny zapewni Ci zwiększoną wydajność przy znacznie mniejszym wysiłku, co również zwiększy trwałość i wytrzymałość urządzenia.

kocioł kondensacyjny
kocioł kondensacyjny

Jak wybrać najlepszy kocioł kondensacyjny?

Nie będzie łatwo zorientować się, który produkt jest bardziej odpowiedni, o ile nie znasz minimum informacji na temat tego typu elektrociepłowni i tego, co powinna Ci zaoferować, aby była dobrej jakości.

Aby zwiększyć swoje szanse na wybór właściwego, radzimy najpierw zapoznać się z poniższymi kryteriami wyboru, które mówią o najważniejszych cechach, które zapewniają jakość i trwałość takiego urządzenia. Chcemy, aby były one prawdziwym przewodnikiem przy zakupie najlepszego kotła kondensacyjnego.

Moc grzewcza

Od początku musimy ostrzec, że kocioł kondensacyjny nie jest zalecanym wyborem dla małych domów, w takich przypadkach lepszym wyborem jest pompa ciepła. Ponieważ proces kondensacji oparty jest na ogrzewaniu, konieczne jest, aby po powrocie do kotła woda była zimniejsza niż w sytuacji wyjściowej – co oznacza, że ​​odległość, jaką przepłynie, odpowiadająca długości rur, jest równie duża jak to możliwe. dlatego w małym domu nie będzie można zainstalować rur na tyle długich, aby zapewnić temperaturę wody 30-50 stopni na powrocie.

Tak więc, aby naprawdę skorzystać z zalet kotła kondensacyjnego, należy wziąć pod uwagę konieczność umieszczenia go w jak największej przestrzeni i jak najdłuższego stosowania rur cyrkulacyjnych.

Ogrzewanie z własnej elektrowni

Moc kotła kondensacyjnego może wahać się od minimum 20 kW do wartości 50-60 kW. Wybór mniej lub bardziej wydajnego urządzenia zależy od powierzchni, którą chcesz ogrzać. W przypadku mniejszych pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 200 m2 można zdecydować się na umiarkowaną intensywność pracy, wystarczająca jest moc 25 kW. Jeśli powierzchnia Twojego domu przekracza 250 metrów kwadratowych, wzrasta potrzeba zakupu mocniejszej elektrowni, co najmniej 28-30 kW.

Typ paliwa

Jeśli chodzi o tankowanie określonym rodzajem paliwa, masz do wyboru 2 kategorie: gaz lub LPG. Najbardziej polecana jest elektrownia opalana gazem metanowym. Jest to nie tylko najlepsza opcja pod względem korzyści, ale także kosztuje mniej niż instalacja zasilana LPG.
Urządzenia na LPG mogą być dobrym wyborem tylko dla osób, które nie mogą podłączyć się do instalacji gazowej.

piec kondensacyjny
piec kondensacyjny

Dodatkowe funkcje

W każdym kotle kondensacyjnym podczas procesu ciecz zostanie usunięta, a do jej opróżnienia masz dwie opcje do wyboru: albo wylot zewnętrzny lub zbiór w określonym zbiorniku. Pierwsza opcja jest wygodniejsza, ale jeśli mieszkasz w bloku, dość trudno będzie znaleźć sposób na odprowadzenie płynu na zewnątrz.

Dlatego musisz skupić się na drugiej opcji: zbieraniu odpadów do kontenera. Wymaga to większego wysiłku, ponieważ to naczynie będzie musiało być okresowo opróżniane, a zawarta w nim ciecz będzie bogata w kwas.

Kolejnym elementem, który radzimy wybrać, jest system autodiagnostyki, niezwykle przydatna funkcja, która ostrzega o wystąpieniu pewnych usterek i automatycznie rozpoczyna rozwiązywanie problemów. Co nie mniej ważne, urządzenie musi mieć panel sterowania, który jest jak najłatwiej dostępny i używany do regulacji temperatury powietrza i wody.

Od teraz możesz wyruszyć w poszukiwaniu najlepszego urządzenia. Nie zapomnij, wybierz smart!

Oceń Nas