Ogrodzenie elektryczne to urządzenie, które przekształca energię elektryczną dostarczaną przez sieć elektryczną, baterię lub akumulator z panelem słonecznym lub bez i zwraca ją w postaci impulsów.

Ogrodzenia Panelowe – montaż oraz sprzedaż – LuxBor

Impulsy mają wartość od 5000 do 15000 woltów, w zależności od modelu. Są one przesyłane maksymalnie raz na sekundę w przewodzie elektrycznym przymocowanym do ogrodzenia.

Wysokie napięcie pozwala na łatwiejszy obieg energii, ale oczywiście impuls jest bardzo krótki, z większą lub mniejszą energią (ilością prądu), co sprawia, że ​​porażenie jest mniej niebezpieczne, ale równocześnie bardzo nieprzyjemne.

Oprócz napięcia w każdym impulsie rozpraszana jest określona ilość energii elektrycznej. Jest to mierzone w dżulach (jednostka miary ilości energii elektrycznej w czasie), podobnie jak waty na godzinę. Ilość dżuli stanowi różnicę między rodzajami ogrodzenia elektrycznego.

  • Wraz ze wzrostem energii rośnie szok, a urządzenie może zasilać dłuższy przewód.
  • Ważne jest, aby kupić urządzenie, które najlepiej pasuje do rodzaju zwierzęcia, które chcesz hodować. Urządzenie o niskim zużyciu energii, które idealnie nadaje się do krępowania psa, nie będzie miało wpływu na dużą krowę.
  • Nie trzeba też surowo karać psa, aby zrozumiał, że nie musi przechodzić przez przewód elektryczny. Wyjaśnienie to ułatwia wybór trybu zasilania urządzenia, a także wybór spośród wielu dostępnych na rynku urządzeń.

Elektryczne urządzenia ogrodzeniowe, czyli elektryczne pastuchy mogą być zasilane z sieci lub z akumulatora.

Urządzenia zasilane z sieci są łatwe w obsłudze i konserwacji. Urządzenia zasilane bateriami lub akumulatorami są mobilne i mogą być używane tam, gdzie nie ma innego źródła energii.

Drut i taśma do ogrodzeń elektrycznych

Drut i taśma to dwa elementy, które są dobrymi przewodnikami, im wyższa będzie energia transportowana w dżulach i będzie można ją dostosować do większych długości i mocniejszych urządzeń.

Elektryczność będzie płynąć trudniej, jeśli drut jest bardzo cienki i spowoduje problemy w przypadku dużych urządzeń, które zasilają długie ogrodzenia.

Ponadto druty do ogrodzeń elektrycznych występują w kilku rodzajach i kolorach, które pozwalają na większą widoczność drutu, lub wręcz przeciwnie maskują go w środowisku naturalnym.

Izolatory ogrodzenia elektrycznego

Rolą izolatorów jest lepsze zaizolowanie przewodu przenoszącego energię w stosunku do gruntu lub słupka ogrodzeniowego wbitego w grunt. Ich brak może spowodować znaczne straty energii.

Prąd będzie recyrkulowany w elektrycznym urządzeniu ogrodzeniowym, a zwierzę, które wejdzie w kontakt z drutem, nic nie poczuje. Izolatory mogą być kilku rodzajów wkręcane w drewno, nakładane na żeliwne słupy itp.

Pręt uziemienia ogrodzenia elektrycznego

Listwa uziemiająca jest ważnym częścią systemu, ponieważ energia elektryczna wraca do urządzenia (przechodzi przez ciało zwierzęcia, gdy dotyka przewodu); jest to tak samo ważne jak wybór drutu.

Słabo przewodząca ziemia uniemożliwi przepływ prądu przez ciało zwierzęcia. Listwy uziemiające są instalowane w możliwie najbardziej wilgotnym miejscu. Do tej operacji potrzebnych jest kilka szyn uziemiających w odległości 1 metra, przy użyciu urządzeń o dużej mocy.

Pręty liniowe (między przewodami)

Pręty linowe (kłody) umożliwiają naciąganie drutów i mogą być wykonane z żelaza, tworzywa sztucznego lub drewna. W większości przypadków pręty liniowe są rozmieszczone w odległości 3 lub 4 metrów, w zależności od ciężaru przewodów.

W szczególnych przypadkach co 20 metrów umieszczane są listwy linowe, które co 3 metry napinają przewody i słupki plastikowe, z włókna szklanego lub żelaznego. Pozwala to uniknąć nawijania drutów wokół drewnianych słupów.

Do tymczasowego ogrodzenia służą słupki ogrodzeniowe z tworzywa sztucznego, włókna szklanego lub żelaza, które będą demontowane po odejściu zwierząt.

Kabel wysokiego napięcia

Kable zasilania domowego są zaprojektowane tak, aby obsługiwać tylko 800 V, znacznie mniej niż 15000 V, które zapewnia elektryczne urządzenie ogrodzeniowe czyli pastuch elektryczny dla zwierząt .

Po kilku dniach kabel domowy zostanie przedziurawiony, a wylatujące iskry zetkną się między drutem ogrodzenia elektrycznego a konstrukcjami podłączonymi do gruntu. (ściany gliniane, konglomerat betonowy, kanały kablowe, inne konstrukcje i wiaty itp.).

W ten sposób cała lub część energii elektrycznej zostanie utracona i nie osiągnie punktu elektryfikacji.

Kabel wysokiego napięcia nie zostanie przedziurawiony, dzięki czemu cała energia elektryczna pozostanie w punkcie podłączenia na początku instalacji ogrodzenia elektrycznego.

Kabel wysokiego napięcia można zainstalować w rurze ochronnej i można go przedłużyć na odległość kilkuset metrów bez wycieków.

W przypadku elektrycznego urządzenia ogrodzeniowego kabel wysokiego napięcia wystarczy do zasilania instalacji, a uziemieniem może być standardowy przewód, ponieważ napięcie na szynie uziemiającej jest niskie i nie ma zbyt wielu strat w sieci.

Długość ogrodzenia elektrycznego

Na rodzaj wybranego urządzenia ma wpływ długość ogrodzenia. Zatem im dłuższe ogrodzenie, tym proporcjonalnie większa liczba strat.

Ważny jest obwód ogrodzenia, a nie całkowita długość drutów. Ogrodzenia z kilkoma połączonymi drutami są znacznie korzystniejsze niż te połączone jednym drutem. Pozwalają one na szybką transmisję prądu przesyłanego przez elektryczne urządzenie ogrodzeniowe.

Jak działa ogrodzenie elektryczne?

Przewodzące druty zamontowane na izolatorach wyznaczają pole, na którym przebywają zwierzęta lub powierzchnię, na której pożądane jest zapobieganie ich przenikaniu. Generator impulsów przesyła impulsy przez ten przewód raz na sekundę.

Impulsy przejdą przez ciało zwierzęcia, które wejdzie w kontakt z drutem ogrodzenia elektrycznego, po czym powrócą do urządzenia. Zwierzęta będą zniechęcone otrzymywanymi impulsami i nie przekroczą bariery elektrycznej.

Impulsy emitowane przez urządzenie ogrodzenia elektrycznego nie są niebezpieczne dla ludzi ani zwierząt, ponieważ są bardzo krótkie (kilka milisekund). Po kilku dniach zakwaterowania zwierzęta przyzwyczajają się do ogrodzenia i już go nie dotykają.

Poprzez impulsy z drutu lub plastiku impulsy elektryczne z wkładką lita. Muszą być izolowane od gruntu za pomocą plastikowych izolatorów lub słupów i klamek bramowych.

Elektryczne urządzenia ogrodzeniowe i sprzęt pomocniczy muszą być instalowane, używane i konserwowane w taki sposób, aby zmniejszyć zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Gdzie instalowaliśmy już ogrodzenia:

Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica

Oceń Nas