Zadaniem ogrodzenia jest oddzielenie terenu od ulicy, otaczających działek, jednej strefy od drugiej. Dlatego ogrodzenie musi być solidne, trwałe, odpowiedniej wielkości. Przyszłe ogrodzenie musi nie tylko niezawodnie chronić przed niechcianymi spojrzeniami i gośćmi, ale także estetycznie wyglądać.

Ogrodzenie musi pasować do stylu domu, terenu, a nawet ulicy. Projektanci radzą dopasować ogrodzenie do głównego budynku. Drewniany dom najlepiej będzie wyglądał otoczony drewnianym ogrodzeniem, do budynków murowanych nadają się ogrodzenia murowane lub kombinowane ceglano – metalowe (kute). Ogrodzenie drewniane można łatwo zaadaptować zarówno do domu wiejskiego, jak i kamienicy o nowoczesnej architekturze.

Ogrodzenia budowane są z różnych materiałów budowlanych – drewna, cegły, metalu, betonu zbrojonego, kamienia naturalnego, materiałów syntetycznych (tworzywa sztucznego), a czasem łączy się kilka materiałów: drewno z metalem, kamień naturalny.

Pamiętaj aby montaż ogrodzeń zlecić profesjonalnej firmie, która zna się na swojej pracy. Montażem ogrodzeń zajmuje się firma LUXBOR.

Ogrodzenie tymczasowe

Najprościej ogrodzić plac budowy ogrodzeniem tymczasowym, aby przechodniów nie interesowały „darmowe” materiały budowlane, a następnie, po jego demontażu, zbudować ogrodzenie ostateczne, które jest zgodne z nowym otoczeniem.

Tak więc plac budowy można ogrodzić tymczasowym metalowym ogrodzeniem, ale jeśli chcesz uchronić się przed spojrzeniami z zewnątrz, lepszym rozwiązaniem jest ślepe ogrodzenie.

Nawiasem mówiąc, wiadomo, że bez względu na to, jak tani wydaje się materiał, na cenę ogrodzenia największy wpływ ma cena słupów wsporczych i pracy pracowników budowlanych. Dlatego warto dobrze się zastanowić, może zbudować filary tymczasowego ogrodzenia, które później pasowałyby do ogrodzenia ostatecznego, żeby nie trzeba było płacić dwa razy? Cena ogrodzenia zależy od wybranej technologii, jakości i ceny materiałów, odległości od działki, jej obwodu, wysokości ogrodzenia i innych okoliczności. Budując ogrodzenie, najpierw należy zmierzyć jego przyszłą długość i zadbać o niezbędne materiały.

Ogrodzenie ślepe czy półprzezroczyste?

Zdecyduj, jaki rodzaj ogrodzenia chcesz. Często buduje się płoty wysokie (1,8 m) i ślepe, ale popularne stają się także płoty niższe, które nie kryją pięknie zaaranżowanego otoczenia.

Ogrodzenie ślepe (ciągłe) ochroni prywatność mieszkańców przed wścibskimi spojrzeniami, zmniejszy poziom hałasu i zapylenia. Z drugiej strony duży cień, jaki rzuca, uniemożliwia wzrost roślin, a w tej ciemnej, wilgotnej strefie rozmnaża się zdecydowana większość szkodników ogrodowych: chrząszcze, gąsienice itp. Ogrodzenie ślepe rzadko komponuje się z otoczeniem. Zaobserwowano, że ciągłe ogrodzenie stojące na ścieżce wiatru powoduje nagły wzrost przepływu powietrza i prawie tak samo gwałtowny spadek, powodując wiry powietrzne uszkadzające zarówno glebę, jak i rośliny. W schronie powietrze się nie przemieszcza, rośliny cierpią z powodu nadmiernej wilgoci, upału lub zimna oraz szkodników. Masywne ślepe ogrodzenia nie nadają się do oddzielania przestrzeni na dziedzińcu: to wizualnie zmniejsza przestrzeń.

ogrodzenia panelowe
ogrodzenia panelowe

Nawiasem mówiąc, ci, którzy uważają, że ślepe ogrodzenie jest niezawodną ochroną przed włamaniem, mogą być rozczarowani: technologia świata przestępczego osiągnęła taki poziom, że sama ochrona przed złodziejami nie będzie możliwa przy wysokim ceglanym lub kamiennym ogrodzeniu. Lepszą ochroną jest przezroczyste ogrodzenie, które pozwala na monitorowanie tego, co dzieje się poza działką.

Przezroczyste lub ażurowe ogrodzenie wyznacza teren, ale nie zasłania widoku, tego typem ogrodzenia są ogrodzenia panelowe . Otwarte ogrodzenie panelowe nie blokuje słońca przed roślinami. Takie konstrukcje zmniejszają prędkość wiatru, rozpraszają jego energię i zapobiegają tworzeniu się prądów wirowych. Łatwiej przystosowują się do otoczenia. Niski płot lub żywopłot optycznie powiększa wąski dziedziniec. Wysokie i mocne ogrodzenie panelowe chroni przed wiatrem, a ogrodzenie ze szczelinami przepuszcza zarówno wiatr, jak i światło.

Można sadzić obszar tują, ale mają one jedną wadę: z biegiem czasu dolne gałęzie wysychają, nagie pnie pozostają w odległości jednego metra od ziemi, wszystko przez nie widać. Jednak dzieje się to dopiero po dobrej dekadzie.

Ogrodzenia chroniące przed hałasem

Jeśli działka znajduje się w pobliżu głośnej drogi, warto wybudować ogrodzenie – ekran chroniący przed hałasem.

Ogrodzenia drewniane

Ogrodzenia drewniane są tańsze, łatwiejsze w produkcji i montażu. Istnieje wiele stylów ogrodzeń drewnianych. 

Tradycyjny drewniany płot składa się z elementów nośnych i łat. Konstrukcje nośne to słupy i belki (słupy), ramy itp. przymocowane do nich. Ogrodzenie wykonujemy z desek, listew, wikliny, szmat, paneli drewnianych.

Ogrodzenie drewniane może oczywiście przetrwać długo, jeśli do jego budowy zostaną użyte wysokiej jakości materiały i będą one odpowiednio konserwowane. Trwałość ogrodzenia zależy od jakości sprzętu ochronnego i farby.

W przemysłowej produkcji elementów ogrodzeniowych drewno jest specjalnie zabezpieczane (nasączane roztworami chemicznymi lub głęboko impregnowane próżniowo). Części drewnianego ogrodzenia są traktowane jako jeszcze niewykonane. Element drewniany maluje się kilkakrotnie: dzięki temu drewno jest lepiej zabezpieczone, równomiernie pokryte farbą. Jeśli ogrodzenie jest już zbudowane, nie wszystkie obszary są dostępne do malowania i malowania.

Wiadomo, że powierzchnia struganego drewna jest twardsza, dlatego materiały impregnujące i farba nie wchłaniają się głęboko, powstały film po pewnym czasie złuszcza się. Powierzchnia nieheblowanego drewna jest lekko chropowata, farba dobrze wchłania się w nierówności. Ponadto strugane drewno jest droższe.

Drewniane ogrodzenia impregnowane specjalnym sprzętem i przyjaznymi dla środowiska olejami bezchromowymi wytrzymają dłużej.

Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenie metalowe jest mocniejsze i trwalsze niż drewniane. Metal nie jest jednak odporny na rdzę. Jest zabezpieczony przed korozją poprzez pokrycie powierzchni jedną z powłok: metal, związki metali, powłoka niemetaliczna (farba itp.). Można to zrobić na kilka sposobów: chemiczny, termodyfuzyjny, metalizujący, na gorąco, mechaniczno-termiczny (okładzina), galwaniczny. Niektóre z nich są bardzo drogie, inne są zbyt skomplikowane.

Najbardziej niezawodnym środkiem antykorozyjnym do ogrodzeń metalowych jest cynkowanie ogniowe. W kąpielach zanurzany jest w masie cynkowej cały produkt, a nie poszczególne części. Tylko w ten sposób ocynkowane są wszystkie spawy i szwy, a puste rury są ocynkowane nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz. Jednak takich produktów nie można natychmiast pomalować. Od kilku lat uwalnia się z nich tlenek cynku, a gaz po prostu unosi farbę.

Powierzchnia ocynkowana wymaga jeszcze fosforanowania, sztucznego starzenia przemysłowego, a dopiero potem malowania proszkowego. Skutkuje to najwyższą jakością, najlepszą odpornością antykorozyjną i długowiecznością produktów oraz podwójną ochroną antykorozyjną.

Produkowane przemysłowo metalowe elementy ogrodzeniowe sprzedawane są ocynkowane, malowane na metal żelazny lub ocynkowane i dodatkowo fosforanowane, sztucznie starzone i malowane proszkowo. Nie warto inwestować w lakierowany metal żelazny, jeśli metal nie jest ocynkowany – inwestycja będzie krótkoterminowa. Uszkodzenie farby jest niezwykle łatwe, a jeśli pod farbą nie ma cynku, w miejscu uszkodzenia będzie ognisko korozji. Nawet jeśli jesteś w stanie ochronić metalowe ogrodzenie przed fizycznymi uszkodzeniami, nie będziesz w stanie ochronić ogrodzenia przed warunkami atmosferycznymi. Najbardziej podstawowa fizyka – rozgrzany metal rozszerza się. W upalny dzień Twoje metalowe ogrodzenie rozszerzy się, w warstwie farby pojawią się mikropęknięcia, które niekoniecznie są widoczne gołym okiem, ale pod tymi mikropęknięciami gromadzi się wilgoć, która skondensuje się w wodzie i w przypadku braku cynk, gwarantowana korozja.

Musisz więc wybierać między tańszą teraz a droższą konserwacją później lub wyższą inwestycją i bez obaw później.

Ogrodzenia metalowe to również ręcznie kute ogrodzenia metalowe i spawane, a także konstrukcje metalowe składane z poszczególnych segmentów.

Nie jest konieczne budowanie całego ogrodzenia z jednego materiału: na przykład obrzeża krawędzi mogą być wykonane z cegły, a od strony elewacji mogą być zbudowane z ogrodzonego metalu lub innego ogrodzenia bardziej dostosowanego do otoczenia .

Oceń Nas