Fasada, która jest zewnętrzną częścią budynku, jest bardzo ważnym elementem domu. Niestety z czasem może stać się bezużyteczna, dlatego musisz zadbać o naprawy o wysokiej jakości. W tym artykule chciałbym porozmawiać o głównych powodach remontu fasady domu.

Może być konieczne zrekonstruowanie, wyszczególnienie materiałów potrzebnych do pracy, a także szczegółowe wyszczególnienie kroków do naprawy fasad różnych typów budynków.

Kiedy może być konieczne naprawienie fasady domu

Rozważ główne rodzaje wad fasady domu, w której musisz naprawić. Lepiej jest przeprowadzić tę inspekcję przez specjalną komisję, ponieważ będzie ona w stanie rzetelnie opisać poziom zniszczenia. Taka komisja składa się z przedstawicieli mieszkańców, operatora regionalnego i głównych osób spółki zarządzającej. Polecam zadbać o stworzenie grupy osób, które są właścicielami domu z wyprzedzeniem. Przebudowa elewacji jest konieczna w następujących przypadkach:

 • Izolacja termiczna rozpadła się, wypełniając szwy między blokami i panelami. W związku z tym woda wpada do konstrukcji wsporczych, co powoduje jeszcze większe uszkodzenia i problemy z pojawieniem się grzybów i form na materiałach wykończeniowych i budowlanych.
 • Tynk zawalił się na miejscu z ponad 35% powierzchni systemu fasadowego.
 • Rynny stały się bezużyteczne. Prowadzi to do penetracji wody na konstrukcji elewacji.


Jeśli komisja stwierdzi takie uszkodzenie, będzie musiała podjąć decyzję o niezbędnych pracach w celu naprawy fasady. Jeśli jednak mówimy o prywatnym wieżowcu, którego właścicielem jesteś sam, decyzja o dalszej aktualizacji fasady domu leży tylko na twoich barkach i możesz do nich dotrzeć, nawet znudzony estetyką wyglądu domu.

Przygotujemy materiały do naprawy fasady domu

Aby zaktualizować fasadę, mogą być potrzebne następujące materiały:

 • Różne rodzaje gipsu dekoracyjnego ;
 • Bocznica wykonana z drewna, plastiku, winylu, fibrocytu lub metalu;
 • Płytki wykończeniowe z ceramiki, cegły, kamienia lub włókna szklanego;
 • Produkty z kamienia porcelanowego .

Mówiąc o gipsie, warto zauważyć, że najczęściej stosuje się dekoracyjne wersje silikonowe i akrylowe, a także tynki z izolacją. Dzięki temu materiałowi budowlanemu ściany będą miały jednolitą powłokę. Trwałość warstwy gipsowej zależy od tego, z czego wykonane są ściany. Kamień porcelanowy nie jest najtańszym materiałem, ale jego jakość się opłaca. Płytka ma atrakcyjny wygląd i jest dość łatwa w utrzymaniu. Najpopularniejsze są panele boczne wykonane z cementu włóknistego, aluminium i winylu. Materiały te mają dobrą izolację, właściwości ochronne i wentylacyjne.

Urządzenia sanitarne otynkowanej fasady

 • Musisz spojrzeć na powierzchnie. Oznacz głębokie obrażenia za pomocą markera. Jeśli znajdziesz luźny tynk, zapukaj na wszystkie powierzchnie, aby odsłonić komory powietrzne. Podaruj ściany młotkiem. Opadający tynk może zakłócać późniejsze prace, więc stuknij ściany, aż do znalezienia twardej warstwy.
 • Przeanalizuj stan cegły pod opadłą warstwą gipsu. W tych miejscach często okazuje się wadliwy i delikatny. Takie cegły należy usunąć, a jeśli zostaną znalezione zbyt głębokie otwory, należy je naprawić. Wgłębienia należy naprawić roztworem cementu i piasku . Mieszanina musi zawierać co najmniej jedną część cementu na dwie części piasku.
 • Po wyschnięciu mieszanki możesz przejść do tynkowania ścian. Wygładź powierzchnie mokrą gąbką, a następnie wypoziomuj miejsce, w którym zostanie nałożona następna warstwa gipsu.
 • Zacznij malować ściany. Wcześniej należy rozmazać wałkiem w miejscach z nowym tynkiem, w przeciwnym razie mogą pojawić się wielokolorowe plamy. Moim zdaniem lepiej jest używać farb na bazie wody.
naprawa fasady domu
naprawa fasady domu

Naprawa styropianu

Jeśli twój dom jest izolowany płytami piankowymi, które wykazują oczywiste uszkodzenia, wykonaj następujące kroki:

 • Za pomocą noża montażowego wytnij siatkę wzmacniającą wokół wady;
 • Wyczyść nieużywaną piankę z otworu;
 • Wzdłuż obwodu otworu umieść kawałki cienkiego drutu na płycie ( głębokość kilku cm );
 • Namocz powierzchnię piany i nałóż piankę na otwór, a następnie poczekaj, aż wyschnie;
 • Usuń nadmiar piany;
 • Traktuj wadliwy obszar szpachlą. Nie jest konieczne tworzenie łatki z sieci wzmacniającej. Ale jeśli nadal chcesz to zrobić jako środek ostrożności, ta łatka powinna być co najmniej 5 centymetrów większa niż otwór.
 • Następnie zacznij wypełniać.

Mycie elewacji i fasady domu

Mycie elewacji i fasady domu może wydawać się dużym zadaniem, ale może być dość proste, jeśli użyjesz odpowiednich narzędzi i technik. Przed rozpoczęciem czyszczenia zbadaj swój dom. Szukaj plam, które można oczyścić bez użycia węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Do większości plam można użyć szczotki do szorowania, wody i zwykłego mydła do naczyń. Jeśli dom ma trudne do usunięcia plamy, możesz użyć myjki ciśnieniowej. Wybierz dyszę o niskim kącie, jeśli nie jesteś zaznajomiony z myciem ciśnieniowym. Dobrym początkiem jest kąt 40 stopni. Możesz stopniowo przejść do kąta 25 stopni, jeśli dysza o kącie 40 stopni nie daje rady.

Zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas pracy z myjką ciśnieniową i unikać mycia domu, jeśli jest on wykonany z cegły, tynku lub delikatnych gontów drewnianych.

Naprawa drewnianej i plastikowej obudowy

Naprawa bocznicy:

Użyj zegie, aby przyciąć obszar bezużyteczny. Staraj się nie ranić sąsiednich obszarów. Usuń wynikowe cięcie panelu.
Przygotuj kawałek panelu zastępczego. W takim przypadku stawy powinny być jak najbardziej równe.
Zrób dwa miejsca z tyłu nowego panelu. Dzieje się tak, aby panel mógł się zginać, a tym samym łatwiej zamocować.
Obszary kontaktu z kratką nośną muszą być pokryte gwoździami w płynie. Następnie zegnij panel i umieść go w wymienionym miejscu.
Drewniana podszewka jest naprawiana w nieco inny sposób. Usuń uszkodzone drewno i wyczyść wolne miejsce. Nowego segmentu nie można wstawić do zamka, więc usuń kolec po jednej stronie segmentu. Po aplikacji jedna krawędź wejdzie do zamka, a druga będzie musiała zostać przybita.

Oceń Nas