Schody pełnią ważną funkcję użytkową – są jedynym sposobem dostania się na kolejne piętro domu, ale są też ważną częścią wnętrza. Otwarte schody w salonie zwykle stają się atrakcją salonu. Schody na metalowej klatce schodowej dają wiele możliwości nietypowych rozwiązań funkcjonalnych i projektowych. Z tych powodów i dla niezawodności najczęściej stosowane są schody drewniane.

Stopnice Schodowe Śląsk, Gliwice, Zabrze

Stolarstwo – stopnice na schody – Śląsk

Adres e-mail: stolarstwo.krawczyk@gmail.com

Bohaterów 2 Kopienica,

Śląsk 42-674
pow. Tarnowskie Góry

Obsługa klienta: 727553470
Obsługa klienta: 603114047

Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska,

Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica

Projektowanie schodów

Schody są bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym i wewnętrznym zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Wnętrze można zmieniać co kilka lat, ale schody rzadziej. Dlatego muszą być wygodne i pasować do każdego otoczenia. W projekcie należy podać ich położenie, rodzaj, kąt nachylenia, długość, szerokość. We wnętrzu wszystko musi być w harmonii – kolory, objętości, proporcje. Schody a głownie stopnice do schodów to element, który może brzmieć w kolorze, głośności i proporcjach.

W większości przypadków schody projektuje się z uwzględnieniem ich ergonomii, nie przywiązując zbytniej wagi do ekonomicznej strony montażu schodów. Wraz ze wzrostem cen nieruchomości niezwykle istotny staje się czynnik, ile powierzchni użytkowej zajmą schody. O tym wskaźniku należy pamiętać przy wyborze schodów zgodnie z mniej lub bardziej znanymi wszystkim funkcjonalnymi, ergonomicznymi i estetycznymi zasadami montażu schodów. Metry kwadratowe zajmowane przez schody zwykle kosztują znacznie więcej niż same schody. Różne rodzaje schodów metalowych zajmują różne obszary.

Nie ma jednej odpowiedzi na to, jakie schody zamontować, te same schody mogą wyglądać zupełnie inaczej w różnych miejscach. Planując schody, należy pamiętać o kilku ogólnych zasadach:

 • Wybierając lokalizację schodów należy wziąć pod uwagę, że w ich pobliżu nie ma często otwieranych drzwi. Miejsce, w którym rama (klatka schodowa) zostanie zamocowana, nie powinno być ogrzewane.
 • Przy montażu schodów w bardziej zamkniętych przestrzeniach należy ocenić, czy przy wchodzeniu po schodach zakład nie będzie zbyt mały – odległość od stopnia do niego powinna wynosić co najmniej 2 m.
 • Uważa się, że standard stopnia schodów wewnętrznych to 17/29, czyli optymalna wysokość stopnia to 17 cm, szerokość (głębokość) – 29 cm. Jednak gdy ten standard nie jest odpowiedni, mogą występować proporcje 15/30, 18/28, 17/27, 19/27, 20/25. Niektórzy producenci schodów zalecają stosowanie standardu 20/30, czyli wysokość stopnia wynosi 20 cm, a szerokość (głębokość) 30 cm.
 • Kolejnym ważnym wymiarem jest szerokość klatki schodowej lub schodów. Minimum to 80-90 cm, a jeszcze lepiej, gdyby było 100-110 cm. Zalecana wysokość balustrady to 90-100 cm.
 • Aby schody były wygodne, konieczne są bardzo dokładne obliczenia, ponieważ mały błąd jednego kroku może uszkodzić całą klatkę schodową.
 • Schody zwykle montuje się, gdy główna konstrukcja jest już ukończona, ale prace wykończeniowe wnętrz nie zostały jeszcze zakończone – ściany nie zostały jeszcze pomalowane.

Rodzaje schodów, konstrukcja klatki schodowej

Najbardziej funkcjonalne, ale zajmujące najwięcej miejsca, są schody proste. Prawdą jest, że przestrzeń pod nimi można wykorzystać – do zainstalowania zamkniętego pomieszczenia lub do wykorzystania powstałej otwartej przestrzeni. Jednymi z najczęściej budowanych są schody w kształcie litery L (90 stopni). Skręcone schody w kształcie litery U (180 stopni), zwłaszcza z podestem, są dość wygodne. Schody w kształcie litery U montowane pod kątem 180 stopni są jednymi z najpopularniejszych, ponieważ nie zajmują dużo miejsca, dobrze wykorzystują istniejącą przestrzeń i są wygodne. Schody kręcone spiralne również zajmują stosunkowo mało miejsca, ale nie są tak wygodne do częstego wspinania się, szczególnie trudno jest wnosić ze sobą meble i większe przedmioty. Istnieją modułowe, szybkie w montażu schody spiralne.

Cena schodów uzależniona jest od złożoności wybranego rozwiązania konstrukcyjnego i użytych materiałów. Oczywiście najprostsze konstrukcyjnie i cenowo schody są proste, a te, które wymagają większego wysiłku montażowego i projektowego, mają kształt litery U.

Produkcja stopnic schodowych

Balustrada lub rama to główna część nośna schodów, do której przymocowane są stopnie. O kształcie ramy decyduje wybrany rodzaj schodów. Pod względem materiałowym schody są betonowe, metalowe i drewniane. Schody mogą mieć dwa stopnie boczne lub jeden stopień środkowy. W domach prywatnych, przy wykonywaniu dodatkowych napraw lub instalowaniu schodów na strych, zwykle stosuje się schody na metalowej lub drewnianej ramie. W nowych budynkach budowlanych można zastosować fabryczne żelbetowe klatki schodowe.

stopnice schodowe
stopnice schodowe Śląsk

Istnieje wiele rodzajów schodów drewnianych: wpuszczane, wpuszczane, jedne wpuszczane, drugie wpuszczane, stopnie na środku (również kilka rodzajów). Schody drewniane mogą być gięte (3D), ale do ich wykonania potrzebne są nowoczesne maszyny. Popularność schodów szkieletowych drewnianych maleje, ponieważ schody te są zazwyczaj bardziej masywne, a możliwości nietypowych rozwiązań jest coraz mniej. Ponadto drewno ma zdolność odkształcania się – „chodzenia”, w wyniku czego stopnie zaczynają skrzypieć. Drewniane schody nie mogą być używane w pobliżu źródła ciepła, mogą się nie zapalić, ale szybciej się odkształcą. Przeważnie drewniane ościeżnice stosuje się do schodów prostych lub jednoobrotowych.

Istnieje również kilka rodzajów ościeżnic żelbetowych: wąska z gładkim dnem pośrodku, wąska z dnem ząbkowanym pośrodku, a także szeroka z dnem gładkim lub ząbkowanym. W przypadku ram żelbetowych niezbędna jest podstawa betonowa.

Najpopularniejsze schody z metalową ramą. Istnieje również wiele rodzajów schodów z metalową ramą – wycinane z blachy, spawane z rur, schody z boków, jedne pośrodku itp. Decydując się na schody metalowe można w nich uzyskać wiele niestandardowych form, co nie zawsze jest możliwe do osiągnięcia przy użyciu innych materiałów. Takie schody wyglądają solidnie i stylowo, metal jest elastyczny, co pozwala na bardzo oryginalne rozwiązania konstrukcyjne. Konstrukcja może być lekka, pełna wdzięku.

Trend nowoczesnych schodów polega na tym, aby stopień był jak najmniejszy, aby nie blokować światła na stopniach. Najgorzej spełnia to kryterium żelbetowa konstrukcja klatki schodowej, która jest uważana za najbardziej masywną. W przypadku montażu klatki schodowej żelbetowej należy zwrócić uwagę na dodatkowe oświetlenie klatki schodowej. Drugą najbardziej masywną jest drewniana rama, która zwykle jest podwójna, co dodaje masywności schodom. Najmniej masywna jest metalowa rama schodów, która może być pojedyncza i lekka.

Masywność decyduje o tym, jak bardzo będzie można odnowić ościeżnicę klatki schodowej, gdy zużyte stopnie schodów zostaną zastąpione nowymi. Najgorzej wytrzymuje drewniana rama schodów – drewniana rama i schody w końcu zaczynają się ruszać i skrzypić, nie wystarczy zmienić tylko stopnie, trzeba zmienić wszystkie schody. Tymczasem żelbetowe i metalowe ramy schodowe są trwałe, a gdy stopnie się zużyją, można je przemalować i dodać nowe stopnie.

Ważny jest również czas montażu ramy. Drewniana rama klatki schodowej jest montowana po zakończeniu całej dekoracji domu. Żelbet i metal można zamontować na wczesnym etapie budowy, aby umożliwić dostęp do drugiego piętra. Tymczasowe stopnie można przykręcić do metalowej ramy schodów, a schody mogą być używane podczas budowy.

Žydrūnas Masaitis, kierownik metalowej firmy budowlanej „Godas”, zauważa, że ​​metalowe schody są bardzo przydatne w przypadku napraw bez większych najazdów – metalowa rama, w przeciwieństwie do innych materiałów, może być sprowadzona w częściach, a po spawanie, posiadają jeden element klatki schodowej Integralność jest bardzo ważna dla schodów Jedną z największych wad prefabrykowanych schodów modułowych są łączenia Musisz użyć wysokiej jakości materiałów, aby łączenia były stabilne, w przeciwnym razie schody będą skrzypiać podczas chodzenia na nich.

Porównując ramy schodowe, metal ma przewagę nad żelbetowymi i drewnianymi pod względem trwałości. Jeśli stelaż jest metalowy, to po 10-15 latach zużyte drewniane stopnie można usunąć i wymienić, natomiast drewniane schody ramowe muszą zmienić całą konstrukcję. Utrzymanie schodów metalowych jest również prostsze.

W przypadku stylu nowoczesnego wybierane są na ogół ramy metalowe, a następnie pod względem popularności żelbetowe, a unika się ram drewnianych. Ponieważ domy o małej powierzchni stają się coraz bardziej popularne, konieczne jest, aby schody we wnętrzu wyglądały na łatwe, dlatego w tym przypadku najlepszym wyborem jest metalowa rama.

Montaż metalowej ramy schodów

Kolejną ważną cechą schodów metalowych jest łatwy montaż. Potrzebne są tylko dwa punkty mocowania, znajdujące się w suficie i podłodze.

Przedstawiamy przykład montażu schodów metalowych, który został wykonany przez specjalistów UAB „Godas” w mieszkaniu znajdującym się w domu statycznym, gdzie potrzebne były schody na strych.

Od podłogi do podłogi kolejnego piętra było ponad 3 metry. Schody w kształcie litery U zostały wybrane, aby zaoszczędzić miejsce. Jedynym logicznym rozwiązaniem w tej sytuacji jest montaż na miejscu klatki schodowej z metalową ramą. Solidnej klatki schodowej tej wielkości nie można było przeprowadzić przez dość wąską klatkę schodową budynku mieszkalnego.

Wybierając schody nie warto zwracać uwagi na jakość powłoki malarskiej. Farba belki schodowej nie podlega tarciu i nie zużywa się podczas pracy. Powinieneś jednak wybierać wysokiej jakości farby, które są odporne na światło ultrafioletowe, aby z czasem zmiany koloru były minimalne.

Schody montuje się od góry. Zawsze mogą wystąpić drobne rozbieżności pomiarowe, które można łatwiej skorygować na dole, który jest bardziej dostępny.

Drewniane stopnie schodowe

W przypadku stopnic schodowych producenci zwykle oferują drewno liściaste – dąb, jesion. Chociaż niektórzy właściciele domów wybierają sosnę ze względów ekonomicznych, często tego żałują, ponieważ to drewno jest stosunkowo miękkie, a stopnie dość szybko się zużywają. Większość stopni wykonana jest z litego drewna od 40 mm, standardowo o grubości 50 mm.

Na stopnie można użyć innych materiałów. Stopnie schodów z paneli HPL mogą być cieńsze, już od 30 mm, co dodaje im elegancji. Cieńszy stopień schodowy można wykonać ze sklejki o grubości od 35 mm. Najdroższe będą schody szklane.

Stopnie schodowe kosztują mniej więcej tyle samo, co metalowe stopnie schodowe. Prawidłowe przygotowanie etapów do instalacji wymaga czasu ze względu na ilość procesów technologicznych. Zaoszczędzisz sporo, a prawdopodobnie będzie nawet lepiej, jeśli sam wykonasz kroki.

Pomiary stopni schodów są zwykle przygotowywane przy użyciu programów do projektowania. W bardziej skomplikowanych przypadkach wymagane jest duże doświadczenie, aby uzyskać wymiary z niezwykłą precyzją. Przynajmniej wstępny projekt należy zamówić u producenta schodów. Firma UAB „Godas”, która montowała schody, specjalizuje się w produkcji schodów metalowych, ale również podała wymiary stopni. Postanowiono wykonać stopnie ze sklejki. Mogą być cieńsze niż z litego drewna. Konfiguracja prawie połowa stopni była niestandardowa, a przy cięciu z litego drewna pojawiłoby się dużo odpadów.To cena dobrze wykonanego stopnia schodowego.Jest duży wybór rodzajów i grubości sklejki, Conkreta może największy zasięg.

Zgodnie z wymiarami szablony zostały wykonane z tektury falistej. Po kilku poprawkach kroki są idealnie dostrojone i dostosowane do konkretnych warunków. Dane te zostały przekazane firmie „Conkreta”, która wycinała stopnie z arkuszy, układając je w taki sposób, aby było jak najmniej odpadów. Nawet pozostałe odpady zostały prawie w całości wykorzystane do budowy kolejnej klatki schodowej.

Krawędź stopnic powinna być zaokrąglona, ​​zwłaszcza stopnie ze sklejki. Rogi są podatne na uszkodzenia przy uderzeniu butem. Zaokrąglanie można wykonać za pomocą przykręcanej frezarki górnowrzecionowej. Wypożyczyłem go od UAB „Gotas” i wieczorem przyciąłem obrzeża.

Kolor stopnia schodowego można łączyć z klatką schodową i całym wnętrzem. Naturalnie żółtawy kolor drewna można zmienić za pomocą podkładów. Dobieraliśmy odpowiedni odcień eksperymentując ze specjalistami. Odcienie uzyskujemy poprzez zmieszanie podkładu bazowego z pigmentami w maszynie do mieszania farb. Po przygotowaniu odcienia warto pokryć drewno użyte do kondygnacji i zobaczyć jaki jest kolor kolor zmienia się jeszcze bardziej przy dwukrotnym nałożeniu.

Schody zostały rozmieszczone w pokoju dla łatwego dostępu. Dwukrotnie zagruntowany, a następnie trzykrotnie lakierowany. Na początku jedna strona jest zagruntowana lub lakierowana, po wyschnięciu druga strona jest lakierowana. Jest to czasochłonny proces, który znacznie podnosi cenę stopni schodowych w produkcji. Jeśli nie będziesz postępował zgodnie z technologią, problemy zaczną się dość szybko. Największym problemem przy stopniach schodów jest ścieranie się lakieru. Po starciu lakieru dość trudno go wymienić, ponieważ trzeba usunąć lakier z całej powierzchni stopnia, przeszlifować przetarty obszar i wyrównać z całą powierzchnią. W przeciwnym razie zużyty obszar będzie widoczny. Nałóż więcej lakieru na krawędź stopnia, nakładając dodatkowy lakier za pomocą pędzla.

Drewniane schody na betonowej wylewce schodów

Drewniane schody mogą być montowane na betonowej wylewce schodów. Betonowa wylewka schodów zapewnia solidne i stabilne podłoże dla drewnianych schodów. Betonowa wylewka schodów musi być odpowiednio przygotowana. Powinna być czysta, sucha i równa. Wszelkie nierówności mogą wpłynąć na stabilność i wygląd drewnianych schodów. Drewniane schody są następnie montowane na betonowej wylewce. Mogą być one przytwierdzone za pomocą śrub lub innych mocowań. W niektórych przypadkach może być konieczne użycie kleju konstrukcyjnego do zapewnienia dodatkowej stabilności. Po zainstalowaniu drewnianych schodów, mogą one być wykończone według upodobań właściciela domu. Mogą być one na przykład pomalowane, bejcowane lub lakierowane.

Instalacja drewnianych schodów na betonowej wylewce schodów powinna być przeprowadzana przez doświadczonego fachowca, aby zapewnić bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji i sprzątania schodów

CzynnośćOpisCzęstotliwośćWskazówki
OdkurzanieUsuwanie kurzu i bruduCodziennie lub co drugi dzieńUżyj miękkiej szczotki lub końcówki do odkurzacza, aby nie porysować drewna.
MycieCzyszczenie powierzchni schodówRaz w tygodniuUżyj wilgotnej szmatki z łagodnym detergentem. Nie moczyć drewna.
Sprzątanie dywanów/wykładzinCzyszczenie dywanów i wykładzinRaz w tygodniuRegularnie odkurzaj. Do głębszego czyszczenia użyj specjalnego środka do dywanów.
Kontrola wilgotnościUtrzymanie odpowiedniej wilgotności drewnaStaleUżyj nawilżacza powietrza lub odwilżacza, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności i zapobiec pękaniu drewna.
PolerowanieNadanie połysku drewnianym schodomCo 2-3 miesiąceUżyj specjalnego wosku lub oleju do drewna, aby chronić powierzchnię i poprawić wygląd.
Sprawdzanie stanu betonuKontrola wylewki betonowej pod schodamiRaz na rokSprawdź, czy nie ma pęknięć lub innych uszkodzeń, które mogą wpływać na stabilność schodów.
Czyszczenie szczelinUsuwanie brudu z szczelin między schodamiRaz na miesiącUżyj wąskiej szczotki lub sprężonego powietrza, aby usunąć brud z trudno dostępnych miejsc.
Ochrona przed zarysowaniamiZapobieganie zarysowaniomStaleUżyj mat ochronnych lub filcowych podkładek pod meble i inne przedmioty, które mogą zarysować drewno.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji i sprzątania drewnianych schodów na betonowej wylewce

Firma Clean Master z Zabrza specjalizuje się w profesjonalnym praniu dywanów, oferując swoje usługi na terenie całego Śląska. Dzięki mobilnej ekipie, Clean Master jest w stanie dotrzeć do klientów w różnych miastach regionu, zapewniając wysoką jakość usług i wygodę.

Oto niektóre z miast na Śląsku, w których firma Clean Master oferuje pranie dywanów:

 • Katowice: Jako stolica województwa śląskiego, Katowice są ważnym centrum dla usług Clean Master, gdzie firma zapewnia szybką i efektywną obsługę.
 • Gliwice: W Gliwicach, z jej bogatą historią i zabytkami, Clean Master dba o to, aby dywany w domach i biurach były zawsze czyste i świeże.
 • Sosnowiec: W Sosnowcu, znanym z przemysłowej przeszłości, firma oferuje swoje usługi, pomagając mieszkańcom w utrzymaniu czystości ich wnętrz.
 • Bytom: W Bytomiu, mieście o bogatej kulturowej i historycznej spuściźnie, Clean Master zapewnia, że dywany są zawsze w doskonałym stanie.
 • Ruda Śląska: W Rudzie Śląskiej, znanej z przemysłu i kultury, firma oferuje pranie dywanów, dbając o detale i jakość.
 • Chorzów: W Chorzowie, z jego parkami i atrakcjami, Clean Master dba o to, aby dywany w domach i miejscach publicznych były czyste i estetyczne.
 • Tychy: W Tychach, mieście znanym z nowoczesności, firma oferuje pranie dywanów z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Clean Master z Zabrza jest znany z indywidualnego podejścia do każdego klienta, elastyczności oraz wykorzystania bezpiecznych i skutecznych metod prania. Ich usługi są idealne zarówno dla domów prywatnych, jak i dla biur czy instytucji publicznych, zapewniając czystość i świeżość dywanów na terenie całego Śląska.

Dodatkowe wskazówki:

 • Unikaj stosowania silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić drewno.
 • W przypadku wątpliwości co do odpowiedniego środka czyszczącego, skonsultuj się z producentem schodów lub specjalistą.
 • Regularnie sprawdzaj stan dywanów i wykładzin, zwłaszcza w miejscach najbardziej narażonych na zużycie.
 • W przypadku rozlania płynów na drewniane schody, natychmiast je wytrzyj, aby uniknąć trwałego uszkodzenia drewna.
Oceń Nas