Aranżacje wodne dodają piękna, elegancji i stylu Twojemu podwórku. Niezależnie od tego, czy jest to staw ogrodowy, studnia artezyjska, studnia głębinowa, staw przydomowy, basen akumulacyjny małego wodospadu, czy nawet niewielka akumulacja wody specjalnie zaprojektowana do medytacji, staw ogrodowy poprawia wygląd ogrodu.

Istnieje kilka rodzajów stawów ogrodowych, różnej wielkości, z których każdy ma swoje unikalne cechy. Zanim zaczniesz budować staw, ważne jest, aby wybrać rodzaj, który najbardziej Ci odpowiada, zgodnie z osobistymi potrzebami, wyglądem i upodobaniami. Do wyboru np.: oczko wodne, oczko wodne (dzikie), oczko wodne.

oczko wodne Śląsk Zabrze studnia głębinowa
oczko wodne Śląsk Zabrze Studnie głębinowe

Lokalizacja. Mini staw to mały dekoracyjny i przenośny basen. Mini stawy nadają się do najmniejszych ogrodów, tarasów i balkonów. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz ustawić obok siebie kilka minioczek wodnych i stworzyć w ten sposób przyjemną atmosferę. W przeciwnym razie możesz je rozłożyć w różnych miejscach w ogrodzie, na tarasie, a nawet w pomieszczeniach. 

Ogród z kilkoma oczkami wodnymi jest kojący, piękny i jednocześnie bezpieczny dla dzieci. Bez dużych nakładów czasu i pieniędzy możesz bez problemu stworzyć prosty i piękny mini staw.

Niezależnie od wielkości Twojego mini stawu, wszystkie rodzaje roślin wodnych będą Ci odpowiadać. Jednak lepiej byłoby wybrać te, które pozostają małe. Możesz zrobić bardzo kolorowy staw za pomocą kwitnących roślin, ale musisz upewnić się, że nie przykryjesz roślinami więcej niż 1/3 powierzchni wody.

Jeśli na zewnątrz jest zimno, a rośliny w oczku mają zwiędłe kwiaty, wstaw mini-staw do środka. Oczywiście zimą można umieścić w nim sztuczną roślinę lub inną roślinę doniczkową, a gdy tylko nadejdzie wiosna, można ją ponownie zamienić w piękny mini-staw z naturalnymi roślinami.

Utrzymanie mini stawu. Regularnie dolewaj wodę do minioczek, ponieważ latem woda szybciej odparowuje. Rośliny w stawie są regularnie przycinane i przerzedzane, dzięki czemu będą dalej rosły, a także przyniosą korzyści wodzie w stawie.

W dzikim stawie roślinność jest bogata, a woda przyciąga wiele zwierząt, takich jak żaby, owady czy jaszczurki. W dzikim stawie nie ma pompy, filtra, środków chemicznych. Odpowiednia ilość i różnorodność roślin zapewnia wysoką zawartość tlenu w wodzie, zapobiegając tworzeniu się glonów.

Naturalny staw lub dzika przyroda wygląda jak stawy w parkach lub lasach, w których żyje wiele zwierząt. Ze względu na dużą ilość roślin naturalny staw zostanie wchłonięty przez resztę ogrodu. Jedna część zamieni się w wodę, a część roślinna zamieni się w bagno. Kształt takiego stawu jest nieregularny.

Lokalizacja. W przypadku naturalnego stawu musisz wybrać jasny obszar, aby rośliny mogły dobrze rosnąć. Jeśli chcesz trzymać ryby w swoim naturalnym stawie, powinien on mieć co najmniej 1 metr długości. W głębi stawu posadź wystarczająco dużą liczbę roślin produkujących tlen.

Staw przydomowy to staw, który służy wyłącznie do przechowywania ryb. Jeśli chcesz mieć rośliny w tego typu stawie, jedyną konsekwencją jest to, że będziesz musiał włożyć więcej wysiłku, aby woda była czysta i zdrowa, ponieważ ryby wytwarzają odpady i nie ma roślin, które filtrują wodę.

Z tego powodu w stawie rybnym potrzebny jest silny system filtracji wody. Zwykle rośliny produkują tlen do wody w stawie i jeśli nie zdecydujesz się na sadzenie ich w stawie, będziesz musiał kupić pompę tlenową, aby wykonać to zadanie. Bez pompy powietrza w stawie nie będzie wystarczającej ilości tlenu, co spowoduje uduszenie ryb.

Lokalizacja. Oczko wodne powinno mieć głębokość co najmniej 80 cm, aby umożliwić bezpieczną hibernację ryb. Zimą nie należy zamarzać wody; w tym przypadku może pomóc pompa powietrza lub podgrzewacz do stawu.

Zwykle w stawie można trzymać każdy rodzaj ryb, ale należy zwrócić uwagę na wielkość ryb i stawu, kombinację różnych gatunków ryb w stawie i specyficzne warunki życia ryb .

Liczba ryb, które można trzymać w stawie, zależy od wielu czynników: zbyt duża ilość ryb w stawie prowadzi do zaburzenia równowagi biologicznej; ryby będą produkować więcej odpadów niż bakterii, które mogą przetworzyć, a w konsekwencji staw będzie pokryty pływającymi glonami, woda stanie się mętna i istnieje ryzyko, że ryby zachorują.

W oczku wodnym, który został wyposażony w instalację filtracyjną i/lub filtr UV, można przetrzymywać do 25% więcej ryb niż w oczku bez takiej rośliny.

Konserwacja. Ponieważ staw zawiera głównie ryby, woda w stawie bardzo szybko wypełnia się odpadami. Z tego powodu potrzebny jest bardzo wydajny filtr, który należy regularnie kontrolować i konserwować, a także pompę. Ponadto dno stawu musi być co roku oczyszczane z błota.

Musisz także zwracać szczególną uwagę na ryby i podawać im lekarstwa, jeśli zachorują. Jeśli ryba zachoruje, będzie musiała zostać umieszczona oddzielnie od reszty ryb.
Staw basenowy

Gdy chcesz mieć piękny oczko wodne w ogrodzie, ale dzieci chcą wykąpać się w basenie ogrodowym, idealnym rozwiązaniem jest oczko wodne – idealne do pływania i zadowoli każdego. Wygląda jak oczko wodne i nadaje Twojemu ogrodowi jak najbardziej naturalny wygląd w niskiej cenie.

Najczęściej obok tego typu oczka wodnego znajduje się staw z roślinami, które filtrują wodę do pływania. Przy regularnym stosowaniu wodę należy częściej filtrować. W zimnym klimacie może być potrzebny system podgrzewania wody.

Lokalizacja. W basenie o głębokości 120-170 cm można pływać bez sięgania do dna. Dobrze jest stworzyć dodatkowy obszar o głębokości od 25 do 35 centymetrów, przeznaczony pod instalacje tlenowe. Przyczynią się one znacznie do dobrej jakości wody w pływaniu. Basen stawowy składa się zawsze z dwóch oddzielnych części: pływackiej i filtracyjnej (biologicznej lub mechanicznej).

Filtracja biologiczna takiego stawu odbywa się za pomocą roślin bagiennych, żwirowych lub podłoża. Rośliny bagienne znajdują się w podłożu zawierającym pożyteczne bakterie, które pomagają w naturalnym oczyszczaniu wody. Podłoże lub małe kamienie służą do zapobiegania organicznemu zabrudzeniu wody. Część filtrująca zawierająca rośliny nada stawowi kąpielowemu naturalny wygląd.

Najprostszym typem stawu kąpielowego jest raczej dołek ze skośnymi ścianami i wyłożony folią. Jeśli w okresie letnim staw będzie intensywnie użytkowany przez kilka osób jednocześnie, sprzęt filtrujący znacznie ułatwi Ci pracę. Standardowy sprzęt filtrujący – który jest zawsze instalowany poza stawem – oczyści wodę wraz z roślinami.

Konserwacja. Jesienią ze stawu należy usunąć uschnięte rośliny lub wywiewane przez wiatr liście; dzięki czyszczeniu zapobiegniesz rozkładowi na dnie stawu. Odpady organiczne z dna zwiększą szanse na zakwaszenie gleby w basenie, ryzyko rozwoju glonów i zwiększony wzrost szkodliwych roślin.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to usunąć wszystkie opadłe liście ze stawu i błota na dnie. Nie jest dobrze co roku pompować lub przelewać cały staw w celu oczyszczenia dna, ponieważ usuniesz wszystkie drobne zwierzęta wodne i znacznie zaatakujesz zbiorowisko bakterii, co jest bardzo ważne zwłaszcza w zimie.

Rodzaje stawów

Jaki kształt i styl wybierzesz dla swojego stawu? Podoba Ci się to. Najczęstsze typy to:

 • Duże stawy
 • Małe stawy
 • Okrągłe stawy
 • Kwadratowe stawy
 • Formalne stawy
 • Nieformalne stawy
 • Studnie głębinowe
 • Stawy syntetyczne

Kształt stawu często zależy od dostępnej przestrzeni w ogrodzie i otoczenia, w którym jest zainstalowany. W małym ogrodzie zmieści się mały staw, natomiast w dużym ogrodzie mały staw nie będzie do końca estetyczny, większy będzie lepszą alternatywą.

Również dobór materiałów budowlanych częściowo determinuje kształt stawu. Na przykład, jeśli zdecydujesz się na folię do oczka wodnego, możesz wybrać w zasadzie dowolny kształt. Należy jednak wziąć pod uwagę fałdy, w których gromadzi się dużo brudu i wpływa na jakość wody.

Wybierając kształt stawu, należy wziąć pod uwagę kierunek przepływu wody. Zaleca się cyrkulację wody. W przeciwnym razie brud będzie gromadził się w „martwych” obszarach i wpłynie na jakość wody w całym stawie.

Fontanny artezyjskie: typologia, lokalizacja i konserwacja

Fontanna na podwórku: typologia, lokalizacja i konserwacja

Ogrody są dobrym miejscem na relaks i podziwianie piękna natury na świeżym powietrzu. Zaprojektowanie i wykonanie kompletnego projektu ogrodu wymaga uwagi oraz sporej ilości czasu i wysiłku, a poświęcony czas i pieniądze będą dobrze zainwestowane, gdy będziesz mógł wypocząć we własnym ogrodzie.

Dobrze zaprojektowany krajobraz może być doskonałą inwestycją, ponieważ może podnieść wartość rynkową nieruchomości. Dodawanie roślin, rzeźb, chodników, fontann i stawów to tylko kilka sposobów na ulepszenie projektowania krajobrazu.

Rodzaje ozdobnych fontann ogrodowych:

 • Fontanny warstwowe: cieszą się dużą popularnością i od lat są używane w ogrodach. Ten rodzaj fontanny jest dobrze znany w krajach śródziemnomorskich, takich jak Hiszpania i Włochy. Projekt może być prosty lub złożony, z rzeźbami przedstawiającymi ludzi lub zwierzęta. Nadają się w tradycyjnej lub klasycznej oprawie, powinny wyglądać jak noszone, a kolor fontanny powinien pasować do chodnika;
 • Fontanny ścienne: nie zajmują dużo miejsca i można je dostosować do konkretnej ściany. Mogą być niezależne lub montowane. Jego style to tradycyjne, nowoczesne, antyczne lub azjatyckie. Ten typ studni artezyjskiej czyli studni głębinowej jest często zbudowany z kamienia;
 • Fontanny wolnostojące: są popularne, ponieważ są bardzo dostępne i bardzo łatwe w montażu. Zawierają wszystkie części robocze, w tym hydraulikę i Pompa powietrza niezbędne do działania. Przez autonomiczne odnosi się do faktu, że mają one własny zbiornik na wodę i nie powinny być umieszczane w oczku wodnym lub basenie. Autonomiczna fontanna jest bardzo wygodna, ponieważ nie wymaga zewnętrznych rur ani połączeń ze zbiornikiem wodnym. Można je umieścić w dowolnym miejscu w ogrodzie, chociaż często są wykorzystywane jako centralna atrakcja podwórka. Ta fontanna z kamienia artezyjskiego jest często wykonana z innych materiałów, takich jak metal, ceramika lub włókno szklane.

Lokalizacja studni artezyjskich, studni głębinowych. Jeśli chodzi o umiejscowienie fontanny, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, aby fontanna znajdowała się w miejscu, które pozwala cieszyć się nią z jak największej liczby zakątków podwórka, aby była główną atrakcją. Spokojne dźwięki i piękny widok dobrze umieszczonej fontanny całkowicie odmieniają krajobraz całego ogrodu.

Najlepiej wybrać lokalizację fontanny przed jej umieszczeniem, aby wiedzieć, ile miejsca potrzebujesz i jaki styl fontanny będzie dla Ciebie najlepszy.

Jeśli Twój ogród ma oficjalny projekt, fontannę należy umieścić w centralnym miejscu, gdzie może służyć jako punkt centralny. W tym przypadku fontanny umieszczone są na skrzyżowaniu dwóch alejek. Jeśli ogród ma nieformalny wystrój, fontannę trzeba będzie schować w kącie lub postawić wzdłuż alejki.

Jak w każdej innej sytuacji konsultacja ze specjalistą jest zawsze najlepszym pomysłem. Jeśli Twój budżet pozwala na zatrudnienie projektanta zewnętrznego, zrealizuje on praktycznie wszystkie pomysły, które możesz już mieć. Przed spotkaniem z projektantem przygotuj się ze zdjęciami lub planami projektowymi, które znalazłeś w Internecie, aby mógł lepiej zrozumieć, czego dokładnie chcesz.

Utrzymanie studni głębinowych. Czyścić pompa studni głębinowej, artezyjskiej, należy go zdjąć i wytrzeć szmatką wszelkie zanieczyszczenia. Otwórz pokrywę i wyczyść wnętrze pompy. Każdy trudno dostępny obszar można wyczyścić starą szczoteczką do zębów. Zaledwie kilka minut konserwacji pompy sprawi, że fontanna będzie działała płynnie przez długi czas.

Jak wybrać odpowiednią fontannę lub oczko wodne na swoje podwórko?

Zaleca się zacząć od czegoś małego i po drodze rozbudowywać, ponieważ w ten sposób wygodniej będzie zadbać o fontannę lub oczko wodne na swoim podwórku. Kiedy przyzwyczaisz się do aranżacji wody i ich właściwości, gdy je rozwiniesz, będzie to znacznie łatwiejsze.

Tworząc te dekory, nie wahaj się użyć tego, co już masz, na przykład głazów lub kamieni, które można wykorzystać na staw lub wodospad. Do fontanny można wykorzystać wazon lub inny taki element. Możesz nawet tworzyć elementy dla ptaków.

Aby zmaksymalizować przyjemność, jaką dostaniesz, upewnij się, że włączyłeś oświetlenie ogrodowe, aby kreatywnie uatrakcyjnić swój ogród nocą. W odpowiednich warunkach te światła wraz z księżycem i gwiazdami mogą stworzyć niesamowite odbicie na powierzchni stawu w Twoim ogrodzie.

Oceń Nas